راهنمای خرید تشک

راهنمای خرید تشک بسیار شبیه به یک نقشه‌ است. نقشه مسیری برای رسیدن به هدف که در این مورد، خرید تشک ایده‌آل و مناسب است.
اینکه چه نوع تشک برای چه کسی مناسب است به عوامل زیادی بستگی دارد. از طبی یا معمولی بودن محصولات تا کاربرد فنر، اسفنج یا هر دو در یک محصول، موارد مهمی هستند که در موفقیت خرید موثرند.
در اولین قدم لازم است با تولیدات مختلف تشک و مدل‌های آن آشنا باشیم. گام دوم شناخت نیازها و الزامات کاربری است که ما از تشک انتظار داریم. در آخرین قدم برای یک خرید موفق هم، کمک گرفتن از راهنمای خرید و مشاوره با کارشناس فروش قرار دارد.
به این ترتیب تهیه محصول دلخواه و مناسب امکان‌پذیر می‌گردد.
در این مطلب به موارد زیر می‌پردازیم:
• از دسته بندی تشک و مواد به کار رفته در ساخت بیشتر بدانیم.
• نکات مهم در خرید تشک کدامند؟
• کدام تشک برای کدام فرد مناسب است؟
با هم این متن را مطالعه کنیم.
راهنمای خرید تشک و همه آنچه باید بدانیم!
گاهی هدف ما از خرید تشک فقط رسیدن به راحتی و خواب آرام است، یا مایلیم بخشی از رختخواب خود را عوض کنیم. در این صورت می‌توانیم با سلیقه شخصی و کمک کارشناس فروش نسبت به انتخاب یک محصول اقدام می‌کنیم. در این حالت اغلب توجه چندانی به نکات فنی نداشته و قیمت تشک و نکاتی از قبیل درجه نرمی و سفتی آن توجه ما را به خود جلب می‌کند. بدون آنکه به محتویات درونی، نوع ساخت و مزایای مدیکال آن دقت داشته باشیم.
اما برای تهیه تشک طبی جهت پیشگیری یا درمان مشکلات کمر و ستون مهره، اغلب انواع طبی و مدیکال را با توصیه و تجویز پزشک انتخاب و خریداری می‌کنیم.
در این مسیر نیاز به اطلاعاتی داریم تا مشخصات یک محصول خوشخواب را به‌درستی شناخته و بر اساس آن مورد مناسب را انتخاب کنیم.
در این مطلب قصد داریم این دانستنی‌ها را تا حد امکان در اختیار شما بگذاریم.
با ما همراه باشید تا ضمن دریافت این اطلاعات، به انواع تشک‌های ساخته شده، محتویات آنها و فن‌آوری به‌کار رفته در تولید این محصولات نیز آشنایی یابید.
انواع تشک از نظر متریال مصرفی در ساخت!
از نظر مواد سازنده، تشک‌ها به ۳ گروه اصلی فنری، بدون فنر و ترکیبی تقسیم می‌شوند. اما این فقط یک تقسیم‌بندی کلی است و در مراحل بعدی، هر یک از این تولیدات به قسمت‌های کوچکتری تقسیم می‌شوند.
برای مثال مدل‌های دارای فنر در انواع فنر متصل و فنر پاکتی تقسیم‌بندی شده و هر یک نیز به نوبه خود، دارای تنوع بالایی از مدل‌های گوناگون هستند.
در این بخش از راهنمای خرید، به این تقسیم‌بندی و محصولاتی می‌پردازیم که در هر یک از این گروه‌ها قرار دارند.
تشک‌های فنری
این تولیدات در ۲ دسته بزرگ فنر متصل یا بونل و فنر منفصل یا پاکتی تولید می‌شوند.
تشک فنر متصل یا بونل: این محصولات دارای فنرهای مارپیچ یکپارچه‌ای است که در هم تنیده شده و با مفتول‌های ظریف اما بسیار محکمی به هم بافته شده است. نتیجه کار، اسکلت یکپارچه و بسیار قوی است که به‌خوبی تحمل وزن و تقسیم آن در سطح تشک را دارد.
ایراد اصلی که در محصولات فنری قدیمی وجود داشت، لرزش و حالت فنری قوی بود که خواب و آرامش را هنگام خواب و استراحت از افراد می‌گرفت. در این نمونه تشک‌های بونل، این ایراد با استفاده از لایه اسفنج یا فوم تزریقی لابلای فنرها از بین رفته و جای خود را به آرامش و راحتی همزمان داده است.
بسته به تعداد لایه‌های فنر و میزان اسفنج به‌کار رفته در این تولیدات ارتفاع، کیفیت و میزان راحتی و تحمل وزن آنها با هم فرق دارد. به همین ترتیب هم قیمت خرید این محصولات با هم متفاوت است که امکان بالاتری را به افرادی با توان خرید متنوع می‌دهد.
تشک فنر منفصل یا پاکتی: این محصولات که با نام پاکت اسپرینگ (POCKET SPRING) هم شناخته می‌شوند، با تکنولوژی کاملا متفاوتی تهیه شده و خواص و ویژگی‌های متمایزی دارند. این تولیدات در چند نوع و با تعداد فنرها و لایه‌های فنری متفاوت ساخته می‌شوند. شکل و پوشش این فنرها نیز با یکدیگر فرق داشته و به شکل متفاوتی عمل می‌کنند.
هر فنر منفصل به شکل استوانه و ایستاده و در غلافی از جنس پلی‌یورتان فشرده قرار مي‌گیرد. این پوشش قوی ضمن محافظت از فنر در برابر خرابی و زنگ زدن، آن را از سایر فنرها نیز جدا می‌کند. با این کار از سایش فنرها به یکدیگر جلوگیری شده که نتایج خوب زیادی برای تشک دارد:
قبل از هر چیز این کار مانع از سایش و فرسودگی فنرها شده و دوام آنها و در نتیجه عمر مفید تشک را بالاتر می‌برد.
مزیت دیگر این کار حذف سر و صدا و جیرجیر از این تشک‌هاست که با استقبال خوبی از طرف خریداران روبرو شده است.
اما انچه تشک‌های فنر پاکتی را بین عموم مردم به ویژه زوج ها بسیار محبوب و پرطرفدار کرده، خاصیت مفید دیگری است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
چرا به تشک‌های فنر منفصل آرامش‌بخش هم می‌گویند؟
جدا بودن فنرهای منفصل از یکدیگر علاوه بر رفع لرزش، از بین بردن اصطکاک و بالا بردن دوام تشک، یک مزیت بزرگ دیگر هم دارد. در این نوع تشک خوشخواب، موج حرکت از یک بخش به بخش دیگر منتقل نمی‌شود. موضوعی که به ویژه در انواع دو نفره بسیار مفید است. در این محصولات حرکت یک نفر و موج حرکت آن از یک بخش از تشک به بخش دیگری منتقل نمی‌شود. در نتیجه جابجایی یا غلتیدن یک نفر روی تخت باعث اختلال در خواب یا بیدار شدن فرد دوم نمی‌‌شود. به همین دلیل مشکل اساسی استفاده دو نفره از تشک‌های خوشخواب را حل می‌کند.
تشک‌های بدون فنر، اسفنجی یا طبی
تشک اسفنجی: این محصولات خوشخواب بر خلاف نمونه‌های فنری، بر اساس اسکلت تمام اسفنجی ساخته می‌شوند. کاربرد فریم فلزی یا لایه ریباند در این تولیدات نیز به حفظ تعادل در سطح و انسجام و یگپارچگی آن کمک می‌کند. اسپان باند مصرفی نیز به راحتی بیشتر و تقسیم وزن در سطح تشک کمک کرده و از این نوع محصولات بسترهایی راحت‌تر می‌سازد.
این تشک‌ها که در آنها هیچگونه فنری استفاده نشده به فول طبی نیز معروفند. کاربرد این محصولات برای موارد طبی در بخش پیشگیری و درمان مشکلات کمر و ستون مهره مورد توجه متخصصین ارتوپدی قرار گرفته است.
اسفنج مورد استفاده در این محصولات با درجات سفتی مختلف تولید می‌شود. این تراکم با نام درجه دانسیته، نشان دهنده مقاومت محصول در برابر فشار وزن است. بر همین اساس و با توجه به نیاز افراد به میزان مشخصی از سفتی استفاده می‌شود.
به‌طور طبیعی هرچه یک تشک سفت‌تر باشد، مقاومت آن در برابر فشار وزن بیشتر بوده و به ثابت ماندن شکل بدن هنگام خواب کمک بیشتری می‌کند. همین‌طور تعیین درجه سفتی کمک زیادی به سلامت ستون مهره کرده و از دفرمه شدن و به هم خوردن قوس کمر پیشگیری می‌کند.
یک مورد دیگر در محصولات مدیکال یا طبی، توجه به وزن افراد و تعیین میزان سفتی اسفنج مصرفی در تشک فول طبی است. بر این اساس نمونه‌های سبک با تراکم کمتر تحمل وزن کمتری نیز دارند و برای افراد سبک وزن مناسب‌تر هستند. تشک رویا اولترا ۲ نمونه‌ای از همین محصولات است که با درجه سفتی متوسط موارد کاربرد خوبی دارد.
تشک‌های طبی فنری، محصولاتی با همه امتیازات!
تشک طبی فنری: در میان تولیدات تشک خوشخواب مدرن، محصولاتی باکیفیت و کاملا برتر وجود دارد که همه مزایای انواع قبلی را یکجا در خود جا داده‌اند. این مدل‌ها که به تشک‌های طبی فنری معروفند، هم فنر دارند و هم اسفنج و در مجموع می‌توانند راحتی و سلامتی را یکجا به کاربران خود ارائه دهند.
در این محصولات اسفنج اضافه جهت راحتی بیشتر به لایه‌های فنر اضافه شده است. این محصول برای استراحت و خواب مناسب است. هم‌چنین از خواص طبی آن برای پیشگیری از بروز مشکلات مفاصل و استخوان و درمان بیماری‌های استخوان و ستون مهره استفاده می‌شود.
به خاطر همین مزیت‌هاست که این تولیدات را محصولاتی ایده‌آل برای همه افراد می‌دانند.
مموری فوم و خواص آن را بیشتر بشناسیم!
شاید شما هم از کاربران محصولات حاوی اسفنج هوشمند یا مموری فوم باشید. یا نام آن را در میان مواد مصرفی برای ساخت تشک خوشخواب شنیده باشید. این نوع فوم تخصصی در صنایع مختلف از هوا فضا و ساخت ملزومات سفرهای فضایی تا بالش و تشک خوشخواب کاربرد دارد. ماده اولیه سازنده این نوع اسفنج، فوم پلی یورتان است که در فرایندی پیچیده، طولانی و هزینه‌بر به فوم تخصصی هوشمند یا حافظه‌دار تبدیل می‌شود.
این نوع اسفنج قابلیت بالایی برای هماهنگی با شکل بدن داشته و در مقابل فشار ناشی از وزن واکنش فوری نشان می‌دهد. همین خاصیت پس از برداشته شدن فشار وزن، باعث بازگشت سریع تشک به حالت اولیه می‌شود. این خواص مموری فوم را به ماده‌ای کاربردی و مفید در ساخت تشک‌های خوشخواب راحت و مدرن تبدیل کرده است.
تشک‌های هیبریدی، همه مزایا در یک محصول!
وجود فواید ناشی از کاربرد فنرهای پاکتی در تشک خوشخواب، این محصولات را به نمونه‌هایی مدرن با مزیت آرامش و راحتی در عین حفظ سلامتی برای کاربران تبدیل کرده است.
از طرفی محصولاتی که در آنها فوم حافظه‌دار مموری به کار رفته، از نظر تطبیق با ساختار قوسی کمر و محافظت از ستون مهره، بسیار مطرح هستند.
تشک‌ هیبریدی نمونه‌ای ممتاز از چنین تشک‌هایی است که هر دو این مزایا را در یک محصول به خریداران عرضه می‌کند! برای افرادی که بیشترین سرمایه‌گذاری را روی راحتی و سلامت خود می‌کنند، پیشنهاد خرید محصولات هیبریدی موردی فوق‌العاده و عالی است!
رویه تشک و نقش آن در کیفیت محصولات کالای خواب!
رویه تشک، سطحی‌ترین بخش بستر است که بیشترین تماس را با پوست کاربر دارد. همین موضوع به اهمیت این قسمت و تاثیر آن بر سلامتی افزوده است.
هر قدر هم یک تشک زیبا، راحت و محکم باشد، بدون وجود رویه مناسب نمی‌تواند بستری ایده‌آل باشد!
اما رویه مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
سهم زیادی از راحتی یک محصول کالای خواب به رویه آن مربوط است. نرمی و لطافت این بخش به‌طور مستقیم روی میزان راحتی آن تاثیر دارد. استفاده از الیاف طبیعی با خواص خنکی و نرمی اولین خصوصیت یک رویه خوب برای تشک است! همان ویژگی که خواب راحت را به ارمغان می‌آورد.
رویه تشک باید از جنس خنک بوده و مانع از تعریق بیش از حد بدن شود. این شرط علاوه بر راحتی، زمینه بهداشتی قوی و پیشگیری از رطوبت را نیز فراهم می‌کند. فضایی نرم، خشک و پاکیزه که فرصتی برای رشد قارچ و باکتری باقی نمی‌گذارد و از بروز حساسیت و بیماری‌های پوستی جلوگیری می‌کند.
در نهایت قابلیت پاکسازی آسان و زیبا بودن این بخش نیز اهمیت زیادی دارد. رویه با داشتن نقوش پنبه‌دوزی و ظرافتی که در ساخت آن به کار رفته، جای خود را در اتاق خواب پیدا کرده و تاثیر خوبی بر این محیط باقی می‌گذارد.
راهنمای خرید تشک با ۷ نکته کلیدی!
برای اغلب ما پیش آمده که مدتی پس از تهیه کالای مورد نظر و انتقال آن به منزل، به‌خاطر می‌آوریم که چه مشخصات و ویژگی‌هایی از آن انتظار داشته‌ایم که هنگام خرید فراموش شده است. برای آنکه چنین مشکلی هنگام خرید تشک برای شما پیش نیاید، توصیه می‌کنیم ۷ نکته زیر را به خاطر بسپارید و قبل از انتخاب و خرید، به آنها بیشتر فکر کنید!
• قیمت تشک و توان خرید شما چقدر است؟
• برای شما خرید تشک یکنفره مناسب است یا دو نفره؟
• بهترین زمان خرید تشک را در نظر داشته باشید!
• درجه سفتی مطلوب برای تشک شما چقدر است؟
• آیا بیماری ها و الزامات بدنی خود را می‌شناسید!
• آیا به اندازه کافی درباره انواع تشک تحقیق کرده‌اید؟
• انتخاب نهایی شما محصولات فنری است یا طبی؟ یا تشک طبی فنری را می‌پسندید؟
و در پایان… بهترین تشک برای شما کدام است؟
برای آنکه بهترین و مناسب‌ترین تشک خوشخواب را بر اساس راهنمای خرید تشک انتخاب و خریداری کنیم، لازم است اطلاعات خود را در این مورد افزایش داده و از طرفی به نیازهای خود در این مورد نیز توجه داشته باشیم. برای مثال باید با توجه به وضعیت سلامتی استخوان و مفاصل و نیز سن و عادات خواب خود، این بخش از بستر را انتخاب کنیم. هم‌چنین به توان خرید خود و نوع تشک از نظر وجود فنر یا اسفنج، مموری فوم یا فنر پاکتی و سایر موارد از این قبیل توجه داشته و آنها را هنگام خرید در نظر داشته باشیم.
محصولات بدون لرزش و نمونه‌هایی که از نظر اقتصادی به‌صرفه هستند موارد دیگری در یک انتخاب موفق محسوب می‌شوند.